Forumlabizi </>
  • Tarihte Bugün2008 - Myanmar'da Nargis kasırgası meydana geldi: 80.000'den fazla kişi öldü.

{Bilgi} KRİPTO PARA (VARLIK) NEDİR?

eren.tekn06

Yazar
Yazar
Kripto para (kripto varlık),yapılan işlemleri güvenceye almak için şifreleme kullanan(kriptografi) çalışma şekli nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital para (varlık) sanal bir unsurdur.Kripto varlıklara dijital döviz,sanal döviz, alternatif döviz de denebilir.Kripto paralar,merkezi bankacılık ve merkezi elektronik para sistemlerinin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir.Her bir kripto varlık biriminin merkeziyetsizliği genel işlem veri tabanı olan dağınık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir Blockchain (blok zinciri)’den gelmektedir.Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında oluşturulan Bitcoin,ilk merkeziyetsiz kripto paradır.O zamandan beri çok farklı kripto varlık ortaya çıkmıştır.

KRİPTO VARLIKLARIN ÖZELLİKLERİ

Bir kripto varlıktan şu 6 özellik beklenir:

1.Merkeziyetsizlik,

2. Yeni arz oluşturma kuralları,

3. İşlem ve sahip kayıtları,

4.Sahipliğinin kriptografik tekniklerle sadece sahibince tespit edlimesi,

5.Aynı anda aynı kripto para için birden fazla işlem yapılırsa sadece birinin yerine getirilmesi,

6.Paranın sadece sahibinin emriyle el değiştirebilmesi.
Biraz daha açarsak:

-Kripto para temelde elektronik paradır ve onun genel özelliklerini olduğu gibi taşır:

-Değerli olduğu bilindiği için ve taklit edilemediği,kaydı olduğu, muhasebe defterinin (ledger) yani kayıtlarının,güvenliğinin kırılması mümkün olmayan şifrelerle ,yani kripto tekniklerle sağlandığı,parayı basan kurumun keyfi uyg. yada kazayla değerini düşürme ihtimali düşük olduğu için değerlidir.

-Elektronik paraya şu nedenlerden dolayı sanal para denir:

-Elektronik para eritildiklerinde pek de değer kaybetmeyen gümüş ve altın paralar gibi değerini gram olarak içinde taşımaz,bir yerlerde altın karşılığı olan bir belge de değildir.

- Elektronik para özelliklerinin taklidi zor olan ve herkesçe bilinen fiziki bir nesne değildir.

-Elektronik para devlet ve kanun gözünde genel geçerliliği olan bir değişim aracı da değildir(devlet sadece kendi ulusal parasını öngörür),bu yüzden sadece belli gruplar içerisinde kullanılabilir.Orda da olacağı ticari anlaşma yada senet gibi hukuki yaklaşım olabilir.

-Kripto para aynı zamanda bir network (ağ) parasıdır,özellikle internet gibi bilgisayar ağı üzerinden

Elektronik ortamda dijital (sayısal) olarak saklanır,kullanılabilir ve havale yapılabilir.

-Bazı kripto varlıklar (banka kartı gibi),tıpkı geleneksel parada olduğu gibi,parayı “basan” kurumun kayıtları ve garantisi ile ayakta dururlar.Bunlar için merkezi terimi kullanılır ve hakimiyet de muhasebe defterini tutan o merkezdedir.
-Diğer bazı kripto paralar (Bitcoin gibi) muhasebe defterlerinin fazladan kopyaları biröçok yerde tutulduğu ve bunlar her biri başka mercilerde kendi şifreleriyle kilitlenip devamlı ve eş zamanlı güncellendiği için belli ir merkezden bağımsız bir güven ve garanti söz konusudur.Bunlar için merkezsiz yada dağınık terimi kullanılır ve hakimiyet bütün bu muhasebe defterini tutanlar birlikte karar verebildiği kadar onların elindedir yoksa devlet dahil kimsenin elinde değildir.
NOT:YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
 
Son düzenleme:
Üst Alt